Nyíregyházi Kosár Közösség
A Nyíregyházi Kosár bevásárló közösség egy civil kezdeményezés, mely a helyi gazdaság megerősítésén, sőt újraélesztésén dolgozik. Valódi helyi terméket előállító termelőket fogadunk sorainkba, valamint olyan vevőket, akik a fenntarthatóságot szem előtt tartva igyekeznek fogyasztani. Hisszük, hogy a helyi termékek minél nagyobb arányú fogyasztása segíti elő a helyi gazdaság erősödését és a valódi munkahelyek létrejöttét. Minden helyben maradó forint előbb-utóbb visszatér hozzánk, és a helyi gazdaság körforgásában bennünket gazdagít.
Elkötelezettek vagyunk továbbá a környezettudatos módon előállított és egészséges élelmiszerek mellett, ezért a Kosár működése során az ilyen termékeket részesítjük előnyben.
Közösséget szervezünk, ez adja kezdeményezésünk lelkét. Kosár közösségünk tagjai a vásárlók, a termelők és a rendszer működését biztosító lelkes önkéntesek.
Olyan termelőket várunk, akik vállalják, hogy nyitott gazdálkodást folytatnak, azaz érdeklődés esetén fogadják közösségünk tagjait és bemutatják termelési folyamataikat.
Olyan vevőket várunk, akik tudatosan vásárolnak és felelősséget éreznek a helyi gazdaság iránt.
Olyan önkéntes segítőket várunk, akik felismerik, hogy ennek a szép ideának a megvalósulásához tettek kellenek, melyet munkájukkal önzetlenül segítenek.
A közösség működését egy webáruház segíti, ahol a Kosár termelők termékei közül vásárolhatnak a vevők. Az előrendeléseket minden szerdán 24:00 óráig kell megejteni. A rendszer a rendeléseket eljuttatja a termelőkhöz, akik a pénteki átadási napra elhozzák a rendelt termékeket. Önkénteseink pénteken vevőnként névre szóló ládikát állítanak össze a rendelések alapján, melyet a vevők délután átvehetnek.
A Nyíregyházi Kosár Közösség 2013 májusa óta sikeresen működik, példát adva számos más település hasonló kezdeményezése számára. Az eltelt évek alatt az alaptevékenységünket számos olyan továbbgondolás kísérte, melyből különböző tevékenységek születtek, mint a
- közösségi finanszírozás ( pl Arany Tojás Társaság )
- adományozási rendszer kialakítása ( Helyi 1 % )
- hulladékszegény vásárlás fejlesztése
- tudatos fogyasztást segítő rendszerünk, a Termék Minősítő Rendszer kidolgozása ( TMR )
Ezek a tevékenységek a gyakorlati életben segítik a szociális viszonyaink átalakulását és a fogyasztói szemléletformálást, egy fenntarthatóbb jövő felé.